Συγκέντρωση στο Αεροδρόμιο Λάρνακας. Τακτοποίηση των αποσκευών και αναχώρηση για το Αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος. Άφιξη. Παραλαβή των αποσκευών και αναχώρηση με πολυτελές κλιματιζόμενο λεωφορείο για επίσκεψη στη μοναδική μοναχική πολιτεία των Μετεώρων – Καλαμπάκα. Θα προσκυνήσουμε στη Μονή Αγίου Στεφάνου (δεν έχει σκαλιά), όπου βρίσκεται και η κάρα του Αγίου Χαραλάμπους. Στα υπόλοιπα μοναστήρια θα ξεναγηθούμε από το λεωφορείο, κάνοντας το γύρο των Μετεώρων. Ελεύθερος χρόνος για γεύμα (προαιρετικό). Αναχώρηση για Βόλο. Άφιξη. Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο. Διανυκτέρευση.
Πρόγευμα. Αναχώρηση για επίσκεψη Στο μαγευτικό Πήλιο, τη θερινή κατοικία των θεών και την πατρίδα των Κενταύρων, που συνδυάζει βουνό και θάλασσα. Πρώτη επίσκεψη για προσκύνημα η Ιερά Γυναικεία Κοινοβιακή Μονή Παμμεγίστων Ταξιαρχών στον Άγιο Γεώργιο Νηλείας, μια περιοχή με πλούσιο πράσινο και κρυστάλλινα νερά, μοναδική σε χάρη, ηρεμία και γαλήνη. Στη συνέχεια επίσκεψη στην Πορταριά που είναι γνωστή και ως «πόρτα του Πηλίου», γιατί είναι το πιο κοντινό στο Βόλο χωριό του Πηλίου. Η Πορταριά εντυπωσιάζει με τα αναπαλαιωμένα αρχοντικά της και τα τρεχούμενα νερά της. Συνεχίζουμε για Μακρυνίτσα, που αποκαλείται «μπαλκόνι του Πηλίου», με την εκκλησία του Ιωάννη του Προδρόμου, με τη μεγάλη πλατεία, με τα πλατάνια. με την πανοραμική θέα στο Βόλο και τον Παγασητικό κόλπο, την μαρμάρινη κρήνη με τις τέσσερις χάλκινες λεοντοκεφαλές. Ελεύθερος χρόνος για γεύμα (προαιρετικό). Επιστροφή στο Βόλο. Το απόγευμα ελεύθερος χρόνος για ψώνια. Το βράδυ βόλτα στην παραλία με τα γνωστά τσιπουράδικα για να δοκιμάσουμε το φημισμένο τσίπουρο με τους μεζέδες του. Διανυκτέρευση.
Πρόγευμα. Αναχώρηση για το λιμάνι της Γλύφας, όπου θα πάρουμε το καράβι για Αγιόκαμπο και από εκεί συνεχίζουμε για επίσκεψη και προσκύνημα στην Ιερά Μονή Οσίου Δαβίδ του Γέροντος (Μεταμορφώσεως του Σωτήρος), όπου βρίσκεται και ο τάφος του Αγίου Ιάκωβου Τσαλίκη, του οποίου η Αγιοκατάταξη έγινε το 2017. Ακολούθως αναχώρηση για Νέο Προκόπι, για προσκύνημα στον Ιερό Ναό Αγίου Ιωάννη του Ρώσου, όπου βρίσκεται και το ιερό σκήνωμα του Αγίου. Γεύμα. (προαιρετικό). Στη συνέχεια θα έχουμε στάση στη Χαλκίδα για να θαυμάσουμε το φαινόμενο της παλίρροιας. Χρόνος για καφέ. Συνεχίζουμε για Ραφηνα. Άφιξη. Επιβίβαση στο καράβι και αναχώρηση για Τήνο. Άφιξη. Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο. Ελεύθερος χρόνος. Διανυκτέρευση.
Εκκλησιασμός στην Παναγία της Τήνου και προσκύνημα της θαυματουργής εικόνας της Μεγαλόχαρης. Πρόγευμα. Στη συνέχεια αναχώρηση για επίσκεψη και προσκύνημα στη Μονή Κεχροβουνίου, όπου βρίσκεται η κάρα της Οσίας Πελαγίας (Τηνίας). Επιστροφή στην Τήνο. Ελεύθερος χρόνος για περιδιάβαση στα στενά και γραφικά δρομάκια της Χώρας για ψώνια, αγορά αναμνηστικών ή για γεύμα (προαιρετικό) ή καφέ στα παραδοσιακά ταβερνάκια και καφετερίες. Διανυκτέρευση.
Εκκλησιασμός. Πρόγευμα. Γύρος για να θαυμάσουμε τα ωραία τοπία της χώρας. Ελεύθερη μέρα. Διανυκτέρευση.
Πρόγευμα. Μεταφορά στο λιμάνι και αναχώρηση με φέριμποτ για την Άνδρο. Άφιξη στην Άνδρο. Αναχώρηση για επίσκεψη στο Μοναστήρι της Αγίας Μαρίνας, όπου θα έχουμε την ευκαιρία να προσκυνήσουμε τα λείψανα της αγίας και τη θαυματουργή της εικόνα. Στη συνέχεια επίσκεψη στην Ιερά Μονή Αγίου Νικολάου, όπου θα προσκυνήσουμε τη μυροβλύζουσα εικόνα της Παναγίας. Επιστροφή στο λιμάνι του Γαυρίου. Ελεύθερος χρόνος. Γεύμα (προαιρετικό). Αναχώρηση για Ραφήνα. Άφιξη. Αναχώρηση για Αθήνα. Καθοδόν επίσκεψη και προσκύνημα στην Ιερά Μονή Οσίου Εφραίμ στη Νέα Μάκρη. Εδώ υπάρχει το άφθαρτο λείψανο του αγίου, ο τάφος και το δένδρο, όπου μαρτύρησε. Άφιξη στην Αθήνα. Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο. Ελεύθερος χρόνος. Διανυκτέρευση.
Πρόγευμα. Ελεύθερη μέρα. Μπορείτε να πάρετε το τρενάκι για μια βόλτα στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας ή να επισκεφθείτε το Μουσείο της Ακρόπολης ή το Μοναστηράκι ή τα καταστήματα για ψώνια. Διανυκτέρευση.
Πρόγευμα. Αναχώρηση για το λιμάνι του Πειραιά. Επιβίβαση στο καράβι και αναχώρηση για εκδρομή στην Αίγινα, όπου θα επισκεφθούμε το Μοναστήρι του Αγίου Νεκταρίου. Εδώ θα προσκυνήσουμε τον τάφο και τα λείψανα του Αγίου. Επίσης θα δούμε το κελί με τα προσωπικά του αντικείμενα. Στη συνέχεια θα επιστρέψουμε στο λιμάνι όπου θα δώσουμε χρόνο για γεύμα (προαιρετικό) και για να αγοράσετε τα φημισμένα φιστίκια Αιγίνης και τα παραδοσιακά γλυκά. Στη συνέχεια αναχώρηση για Πειραιά. Μεταφορά στο Αεροδρόμιο για την πτήση της επιστροφής.